Egyre közelebb kerül az otthonunkhoz a szelektív hulladékgyűjtés rendszere. A szelektív hulladékgyűjtő-szigetek helyett – ahogy az osztrák példákból is láthattuk – lassan a konyhában válogathatjuk szét a háztartási hulladékot.
Az új hulladékgazdálkodási törvény által megfogalmazott szempontok figyelembevételével végzi hulladékkezelési feladatait a Komlói Városgazdálkodási Nonprofit Zrt. Ez vonatkozik a szelektív hulladékgyűjtésre is. A városban mintegy félszáz gyűjtősziget áll a lakosság rendelkezésére.
Folkner Károly, a Komlói Városgazdálkodási Nonprofit Zrt. vezetője lassú, de emelkedő tendenciáról beszél a lakossági szelektív hulladékgyűjtéssel kapcsolatban, mint mondja, az első lépéseket tesszük meg a korszerű gondolkodásmód irányába.
A visszajelzések azt mutatják, hogy a városlakók között létezik tudatosság, ezáltal igény a háztartásban keletkező hulladék szelektálására. Ennek bizonyítéka, hogy lakossági kezdeményezésre legutóbb Kisbattyánba és Újtelepre is kerülhetett gyűjtősziget.
-Törvényi kötelességünk a házhoz menő szelektív hulladékgyűjtést megszervezése, a pályázatunk azonban sajnos forráshiány miatt egyelőre parkolópályán vesztegel – vázolja az aktuális helyzetet a cégvezető, de hozzáteszi, hogy saját erőből első lépésben a családi házas, kertvárosi környezetben a közeljövőben elkezdik a programot.
Ez gyakorlatban annyit jelent, hogy ezeken a területeken, portánként 2db 110 literes, átlátszó, sárga színű, hulladéktároló zsákot helyeznek ki, melyeken a jelzés szerinti hulladékot lehet elhelyezni (papír, műanyag, fémhulladék). Ezeket – a tervek szerint kéthetente szállítanák el a KVG Zrt. szakemberei.
Folkner Károly hangsúlyozza, hogy amint lehetőségük lesz pályázati forrás elnyerésére, a programot kiterjesztik a társasházakra is, ahol első lépésben lépcsőházanként helyeznének ki zsákokat.
A családi házas környezetben felszabaduló szelektív hulladékgyűjtő-szigeteket addig is a társasházak környékére telepítik, megnövelve itt a szelektív hulladék tárolásának kapacitását.
Az új hulladékgazdálkodási törvény szemléletváltásra ösztönöz: legfőbb célja, hogy minél kevesebb hulladék képződjön és az a lehető legnagyobb arányban hasznosuljon.