Az 1956-os események előtt fejet hajtva tartott ünnepi megemlékezést a Jobbik Magyarországért Mozgalom Komlói Szervezete. Az esemény díszvendége Zakó László, a Jobbik országgyűlési képviselője és Gyimesi Gábor, a párt pécsi önkormányzati képviselője volt.
A Városház téren megtartott rendezvényen Zakó László, a Jobbik országgyűlési képviselőjének ünnepi beszédében az 1956 előtti korszakot, megtorlásokkal teli időszaknak nevezte, mely a mai napig félelemben tartja az embereket. Rámutatott:1956 októberében az ország egy emberként kiáltott fel, hogy „Elég volt!”– elég volt Sztálin, Rákosi rémuralmából, elég volt az éjszakai „csengőfrászból”, a padlásseprésből, a recski munkatábor kegyetlenségéből. Hozzátette: a forradalom és szabadságharc következményekét 250-en vesztették életüket, 200 ezer sebesültet ápoltak, 28 ezer ítélet született, közel negyedmillióan vándoroltak ki az országból.
Zakó László szerint az „56-os” forradalom, a szabadság szele volt, melyet később a nehéz pillanatokban a remény vitorlájába tudtak fogni.
1956-ban a szovjet tankokkal kellett szembenézni, most a bankokkal – vont párhuzamot a múlt és a jelen között a szónok. 56’-ban rettegtek szüleink a mindennapokban, ma pedig mi rettegünk a bankok által kivetett jelzálogtól, az adósság következményeitől – tette hozzá.
Kijelentette: ma nem vagyunk szabad ország. Mert nem a mi akaratunk érvényesül, nem mi döntjük el, milyen jövőt kívánunk magunknak és kikkel, milyen kapcsolatot ápolunk. Brüsszelben bürokraták százezrei mondják meg, hogy miből mennyit termelhetünk.
Gyimesi Gábor, pécsi önkormányzati képviselő beszédének elején a történelem-tanítás ellentmondásait érzékeltette saját, iskolai élményei alapján. Méltatta az 56-os elődöket, akik szembe mertek szállni egy hatalmas ország hadseregével. Beszélt a magyarság történelmi szimbólumáról, a kettős keresztről, szembe állítva azt az egykori Szovjetunió, az Egyesült Államok és az EU közös szimbólumával, az ötágú csillaggal.
Gyimesi Gábor fájdalmasnak nevezte, hogy fiataljaink nem látnak perspektívát az országban való megélhetéshez, külföldön vállalnak munkát, ahol a nyugati fizetések töredékeiért, sokszor megalázó körülmények között dolgoznak.
A rendezvény kulturális műsorában Papp Attila (ének) és Balogh Viktória (vers) működött közre. Az ünnepi megemlékezés a Szózat és a Székely himnusz hangjaival záródott.