Wache Margit személyében komlói győztest is avattak az Idősek határokon átívelő vetélkedőjén. A Budapesti Operettszínházban lezajlott országos rendezvényen Soltész Miklós államtitkár és Kocsis József, a SZIME elnöke adta át az elismeréseket a díjazottaknak.
Kitűnő produkciókat láthatott az a sokszáz vendég, aki megtekintette az Idősek határokon átívelő kulturális és művészeti vetélkedőjének országos fináléját. A megmérettetésnek a Budapesti Operettszínház adott otthont. A neves szakmai zsűri 36 előadás, illetve alkotás közül választotta ki a legjobbakat.
Az Idősek határokon átívelő vetélkedője több mint tízezer embert mozgatott meg, 19 helyen versenyeztek a jelentkezők – emelte ki az országos döntőt megnyitó beszédében Asztalosné Zupcsán Erika. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma szociálpolitikáért felelős helyettes államtitkára azt mondta: szerinte azok voltak a legfontosabb percek, amiket az idősek memorizálással, új versek tanulásával, és legfőképpen együtt töltöttek. Hiszen készültek, ruhát vettek, fodrászhoz mentek, számos olyan tevékenységet végeztek, amely arra szolgált, hogy jól érezzék magukat. Ahhoz pedig, hogy az ember ki tudja hozni magából a maximumot, nélkülözhetetlenek az ilyen örömteli pillanatok, amelyek megelőzik a szereplést.
Kocsis József, a főszervező SZIME – Szociális Igazgatók és Szakemberek Magyarországi Egyesületének elnöke köszöntőjében az összetartozás fontosságáról beszélt. Úgy fogalmazott, hogy az elmúlt három hónapban határon innen és túl is igen jelentős összetartozás mutatkozott meg. Azt közvetítették azok a csodálatos produkciók is, amik a különböző helyszínek mindegyikén kifejezték kultúránkat, a több évszázados hagyományokkal rendelkező, nagy magyar nemzeti kultúrát.
A Budapesti Operettszínház színpadán azután – az előadó-művészeti főkategória keretében – 29 produkcióval (köztük 4 határon túli volt) összesen 170 fellépő mutatkozott be, a teátrum emeleti előterében pedig a képző- és iparművészeti főkategóriában fináléba jutott 7 versenyző (köztük 2 határon túli) alkotásai kaptak helyet. A zsűrizés feladata négy neves szakemberre várt: Sándor György Kossuth- és Jászai Mari-díjas író, előadóművész, humoralistára; Szvorák Katalin Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas népdalénekes, előadóművészre; Xantus Barbara színésznő, filmszínésznő, énekesnőre; valamint Zsuráfszkyné Vincze Zsuzsanna etnográfusra, a Honvéd Együttes művészeti főmunkatársára.
A mintegy ötórás döntő végén az egyes kategóriákban a következő győzteseket, illetve egyéb díjazottakat hirdették ki:
Ének, egyéni: I. Takács Zoltánné
Ének, csoportos: I. Szederinda Népdalkör
Hangszeres zene: I. Wache Jánosné
Tánc: I. Vadrózsák Táncegyüttes
Vers és próza: I. Trásy Györgyné; Különdíj: Molnár Pálné
Egyéb: I. Borsos Mária Kornélia (színpadi jelenettel); Különdíj: M. Nagy László (filmvetítéssel)
Népművészeti alkotások: Kun Gáborné (úszodi népviseleti babákkal)
Képzőművészeti alkotások: Borsos István (márványszobrokkal).
A díjakat Soltész Miklós, az Emberi Erőforrások Minisztériuma szociális és családügyért felelős államtitkára, valamint Kocsis József, a Szociális Igazgatók és Szakemberek Magyarországi Egyesületének elnöke adta át. Soltész Miklós záró beszédében bejelentette: az Idősek határokon átívelő kulturális és művészeti vetélkedőjét jövőre is meghirdetik.
Az Idősek határokon átívelő kulturális és művészeti vetélkedőjét a SZIME – Szociális Igazgatók és Szakemberek Magyarországi Egyesülete, valamint az Emberi Erőforrások Minisztériuma közösen hirdette meg, 60 év feletti idősek, illetve legalább olyan átlagéletkorú csoportok számára. Két fő kategóriában lehetett nevezni: egyrészt képző- és iparművészetiben, másrészt előadó-művészetiben; az utóbbin belül pedig több alkategóriában jelentkezhettek a vállalkozó kedvűek. A vetélkedő üzenetét a szervezők Jókai Anna szavaival fogalmazták meg: „Az öregedő embernek nem a hiányai, hanem a többlete fáj legjobban, mindaz, ami életében felhalmozódott benne, de nem tudja senkinek odaadni”. Ezeknek az értékeknek a bemutatására adott alkalmat ez a programsorozat, amelynek főszervezői feladatait a SZIME végezte, a lebonyolításához a minisztérium 20 millió forinttal járult hozzá, a program fővédnöki tisztét pedig Mádl Dalma Asszony vállalta.
Az egyes helyszíneken átlagban 300-500 fő indult, 50-60 egyéni vagy csoportos produkcióval. Elődöntőt a következő településeken tartottak Magyarországon, illetve a határon túl: Petőfiszállás, Cegléd, Celldömölk, Győr, Budapest, Salgótarján, Csongrád, Arad, Szabadka, Debrecen, Nagykanizsa, Sátoraljaújhely, Mátészalka, Pécs, Parád, Decs. Az országos elődöntőt október 21-22-én, Pécsett rendezték meg.
A sikerre való tekintettel jövőre ismét meghirdetik a versenyt
Budapest, 2013. november 22. – Sajtóközlemény