A komlói kórház és a szanatórium lehetséges összevonásával kapcsolatos – közösségi oldalakon megjelent – írásokra reagált dr. Tánczos Frigyes Attila, a Komlói Egészségcentrum főigazgatója. A szakember meggyőződése, hogy az 56%-os kihasználtsággal működő sikondai intézmény helyzetét és az ellátás színvonalát is erősítené az integráció.
Mint az köztudomású, az állam áprilistól átvállalja a kórházak mintegy 70 milliárdos adósságállományát. Az egészségügyi tárca szakmai programja mellett valamennyi kórház tervezetet készített, melyben mind a struktúra, mint a költségvetés tekintetében garanciát nyújt arra, hogy nem halmozódik fel újra adósságuk. A komlói kórház is elkészítette a tervezetét, melyben szerepelt a szanatóriummal való integráció.
Dr. Tánczos Frigyes Attila, az intézmény főigazgatója előzményként elmondta, hogy a Bányászati Utókezelő és Éjjeli Szanatóriumnak (A Komlói Egészségcentrumhoz hasonlóan szintén állami intézmény – a szerk.) december körül jelezték fenntartói, hogy nehézségekbe ütközik további fenntartása, így megoldásként adódott a Komlói Egészségcentrumhoz való integrálódás.
Ezt követően kezdődtek meg az egyeztetések a GYEMSZI megyei vezetőivel és Zombor Gábor államtitkárral, valamint a bányászati utókezelő főigazgatójával arról, hogy az egészségcentrumban – 2007 óta 90-98 % kihasználtsággal működő krónikus osztály – mintegy 45 ággyal – kiköltözne a szanatórium második emeletére.
Ehhez persze fejlesztések szükségesek, mivel ugyan a helyiségek adottak, de az egyéb feltételek, így az akadálymentesítés nem megoldott. Egyebek mellett az eddig anyagi okok miatt elmaradt liftfejlesztésre, lépcsőjáró felszerelésére, akadálymentesített mellékhelyiségek, vizesblokkok kiépítésére van szükség. A főigazgató szerint tehát nem rombolásról, hanem inkább fejlesztésről szólna az integrálódás, ami jelentősen javítaná a szanatórium helyzetét.
A hangsúlyozottan tervezet szerint továbbra is megmaradna 70 ágy, ami a bányászati és mozgásszervi rehabilitációt szolgálná.
Sőt, amennyiben a tervek megvalósulnak, akkor a korábban egy pályázat keretében elnyert mozgásszervi betegségek kezelésére alkalmas 40-50 millió forint értékű műszerállomány a magas szinten szervezett reumatológiai, mozgásszervi rehabilitációs szakorvosi ellátást erősítené.
Az elképzelés szerint a mozgásszervi rehabilitáció, a reumatológiai járóbeteg-ellátás kihasználtságát is lehetne fokozni, hiszen a pulmonológiai rehabilitáción ellátott betegek jelentős részének mozgásszervi megbetegedései is vannak. Így a pulmonológiai kezelést követően Sikondán lehetne segíteni az ellátottak mozgásszervi rehabilitálását.

A főigazgató kitért a jelenlegi szakdolgozók és a főigazgató helyzetére. A tervek szerint továbbra is korábbi területükön tevékenykednének. 3 főt érintene a létszámcsökkentés, melyből kettőt átvennének más intézmények.
Dr. Tánczos Frigyes úgy véli, a tervezett integrálódással nem vissza-, hanem jelentős előrelépés történne az ellátás színvonalában, hosszú távú fenntarthatóságot jelentene a szanatóriumnak, – hozzátéve – természetesen ugyanebben a formában, állami intézményként.
* * *

A Komlói Egészségcentrumban dolgozókat is érinti struktúraváltás. A szaktárcához benyújtott tervezetben az egészségcentrum területén jelentős összevonások szerepelnek. Így többek között április 1-jétől egy szakember látná el az ápolási- és krónikus osztály vezetőápolói- és az intézmény ápolási igazgatói feladatait.
A sebészeti osztály élén osztályvezető főorvos-váltásra került sor, fiatal szakember irányítja az aktív sebészeti osztály és az egynapos sebészet működését.
Tervben van a PTE Egészségtudományi Központjával egy együttműködés aláírása. A komlói intézményben egy sebészeti befejező osztályt hoznának létre, ahol a műtétek utáni 3.-4. napon kezdődő szövődményes eseteket látnának el itteni szakemberek. Ezzel segítve a helyhiánnyal küzdő, nemrég felújított 400 ágyas klinika működését.
Szóba került az egynapos szemészet beindítása, amelyre a működési engedélyt már megszerezte a centrum, most a finanszírozási szerződésre is pont kerülhet.