
Két napig volt látható a Nagy László Gimnáziumban annak a vándorkiállításnak az anyaga, amely a magyarországi kommunista diktatúra vallásüldöző és társadalomformáló tevékenységét mutatja be.
A gimnázium diákjai a kommunizmus áldozatainak emléknapja (február 25.) alkalmából felállított molinókon és feladatlap megoldásán keresztül ismerkedhettek meg a kádári diktatúra vallásüldöző tevékenységével. A „Küzdelem a lelkekért – Egyházi ifjúsági közösségek a pártállami Magyarországon a hosszú hatvanas években (1958–1973)” kiállítást megtekintették a Szilvási Általános Iskola tanulói is.
A Nemzeti Emlékezet Bizottság (NEB) és a Református Tananyagfejlesztő Csoport által összeállított – a 16 tablót magába foglaló – projektjéhez óravázlat, interaktív játék és feladatlapok is készültek. 2022 őszén a Baranya Vármegyei Levéltár lehetőséget kapott, hogy két baranyai témájú tablóval egészítse ki a vándorkiállítás anyagát, így készült el a 17. és 18. molinó, melyek a pécsi katakombacserkészek ötvenes évekbeli tevékenységét, illetve az egyházi ifjúsági közösségek megtörését célzó, 1961-es „Fekete Hollók” fedőnevű állambiztonsági akció pécsi szálát dolgozza fel.
A vándorkiállítás idén öt baranyai középiskolában mutatkozott be. A komlói Nagy László Gimázium mellett négy pécsi középiskola végzősei egy rendhagyó történelemóra keretében ismerkedhettek meg az egyházi kisközösségekkel és ifjúsági csoportokkal szembeni pártállami elnyomás, üldöztetés, a diszkrimináció és a manipuláció igen változatos kádári eszközeivel. Az elképzelések szerint a kiállítás a jövőben további baranyai középiskolákba is eljut majd.