
Pacskerekből, a német nemzetiséghez köthető kultikus lábbelikből nyílt kiállítás a Német Klubban.
A kötött lábbeli tolnai és baranyai előfordulása volt a témája a Komlói Német Nemzetiségi Önkormányzat legutóbbi rendezvényének. Rónáné Lusztig Ágnes, az önkormányzat elnöke bevezetőjében aláhúzta, hogy a svábok identitásának fontos részei a tárgyi emlékek, így a pacsker is, mely szereplője volt elődeink mindennapjainak.
A kiállítás anyagát a rendezvény vendégei, a bonyhádi Spinnstube (fonó) tagjai hozták magukkal. Vezetőjük, a mórágyi születésű Köhlerné Koch Ilona, magával ragadó előadásában mutatta be előbb röviden a betelepítések történetét, majd rátért a németség körében elterjedt viseletre, a pacskerre.

A Bonyhádi Német Önkormányzat elnöke több évtized gyűjtőmunkáját tárta a hallgatóság elé, színes palettáját bemutatva a kötött lábbeliknek. Az előadásból többek között kiderült az is, hogy a különböző vallási felekezetekhez és településekhez tartozók más és más pacskert hordtak, és ezek leginkább díszítésben tértek el egymástól. A legváltozatosabb képet a tolnai pacskerek mutatják, jellemzően sok virágot ábrázolnak rajta. Az elődök a pacskert házon belül és kívül is hordhatták, de voltak olyanok is, amelyekre klumpát is húztak.

A mai pacskerkészítők kreativitását bizonyítja az egykori pacskerminták felhasználásával kötött mobiltelefon-tartó, díszdoboz- és borosüveg-borítás, fejpánt, autóvisszapillantó-dísz, sőt mégy egy ízléses WC-papír tartó is a kiállítási tárgyak között. A legnépszerűbb mégis egy népviseletbe öltöztetett baba volt.
A pacskerkiállításhoz kapcsolódó program ősszel folytatódik, amikor szakértő vezetésével a pacskerkészítés fogásait is megtanulhatják a Német Klub tagjai. Nem egyszerű feladat, hiszen olykor öt kötőtűvel kell dolgoznia a készítőnek.

A pacskerkiállítás megnyitóján a Német Klub énekkara, a Liederkranz kórus énekelt Pomázi Attila vezetésével.