Dr. Hoppál Péter kultúráért felelős államtitkár nyitotta meg a Közösségek Házában rendezett szakmai konferenciát. A Közkincs 2.0 program korábbi találkozói és mostani záró rendezvénye – a komlói KH „jó gyakorlatán” keresztül fókuszált a közművelődési feladatellátás területeire.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma Közösségi Művelődési és Művészeti Főosztálya 2015 novemberében kérte fel a komlói Közösségek Házát kistérségi tevékenységük feldolgozására, adoptálhatóvá tételére. A Közkincs 2.0 program ezt a folyamatot koordinálta, melynek záró konferenciáját tartották a hétvégén Komlón.
Hoppál Péter kultúráért felelős államtitkár megnyitó beszédében üdvözölte az EMMI főosztályának erőfeszítését, hogy támogatja a helyi kulturális közösségek felkutatását, motiválását, mozgásban tartását a hasonló rendezvényekkel, azért, hogy a települések vezetői, kulturális szakemberei betekinthessenek egymás „jó gyakorlataiba”. Ugyanakkor hozzátette, hogy az állam hiába rendel forrásokat ezekre a feladatokra, hiába hirdet meg kulturális alapellátási programot, ha nem lenne a kistelepüléseken dolgozó munkatársaknak munkaidőn kívüli elhivatottsága. Az államtitkár a kisebb településeken dolgozó közművelődési szakembereket „a társadalom orvosainak” nevezte, mivel munkájukkal a társadalmi szolidaritást és az együttműködés képességét segítik elő a kultúra közvetítésével.
Komlóra fókuszálva rámutatott: a város évtizedekig bányászati iparáról volt híres, annak megszűnése után a városnak meg kellett találnia a továbbélés lehetőségét, mára azonban az országos átlagon felüli közművelődési és amatőr művészeti élettel rendelkezik – köszönhetően többek között a KH mintaprogramjának.
Polics József polgármester a komlói közösségek értékteremtő, hagyományőrző szerepéről beszélt. Bizakodását fejezte ki, hogy a rendezvény csak az első lépés ahhoz, hogy a Közkincs 2.0 programja az egész országban ismerté váljon. Házigazdaként azt kérte a konferencia résztvevőitől, hogy a későbbiekben térjenek vissza Komlóra, ismerjék meg a város és környezetének kincseit.
A konferencia szakmai részében Horváth Éva, a Közösségek Háza vezetője és munkatársai – mint házigazdák is – az „Echós szekér” Vidékjáró Vándorműhely országos tapasztalatairól tartottak előadást, párhuzamosan bemutatva a Komlón és térségében kiépített együttműködési modellt.
Beke Márton főosztályvezető-helyettes az EMMI Közösségi Művelődési és Művészeti Főosztálya stratégiai céljait ismertette, melynek fontos eleme a kulturális esélyegyenlőség, a kulturális szolgáltatásokhoz való azonos hozzáférés elősegítése.
A konferencia vendége volt Kárpáti Árpád, a Nemzeti Művelődési Intézet igazgatója, aki a térségi együttműködések létrejöttéhez szükséges szerepvállalásukról beszélt a résztvevőknek.
Az ország számos pontjáról, köztük Vásárosnaményból érkezett vendégek a szakmai programot, műhelybeszélgetéseket követően a színházban megismerkedtek a komlói kistérség kulturális értékeivel. A konferencia második napján Hosszúhetény és Kárász mutatkozott be a résztvevőknek. A program zárásaként a közművelődési szakemberek a a magyaregregyi lakodalmas fesztiválra látogattak el.