
Bizonyára mindenki álmélkodva nézi a hőlégballonokat, ha látjuk őket csendesen suhanni az égen. De vajon elgondolkodtunk már azon, hogy milyen részekből áll? Most a hőlégballonok felépítéséről gyűjtöttünk össze néhány érdekességet.
A hőlégballon részei
A Goballoon hőlégballonjai ugyanúgy épülnek fel, mint más hőlégballonok. Jól láthatók az egymástól elkülönített részei: a kosár, az égő és a legjellegzetesebb, a kupola. Csodás romantikus sétarepülésben lehet részünk a Goballoon jóvoltából!
Ez a három fő alapvető része van egy hőlégballonnak. Ezek mindben megegyeznek, de egyébként méretben és formában eltérőek is lehetnek, ahogyan más járművek egyes példányai is eltérőek.
A versenyzésre szánt darabok például csak a pilóta súlyára lettek tervezve, így ezekkel nem lehet több embert szállítani egyszerre. Kialakításuk áramvonalasabb, súlyuk kisebb, így képesek gyorsabban emelkedni és gyorsabban reagálni.
Azok a ballonok, amelyek kifejezetten arra készülnek, hogy több személyt szállítsanak, értelemszerűen nagyobbak, erősebbek és lassabbak is. Cserébe átlagosan 10-12 fő kényelmesen elfér bennük, de létezik akkora is, amiben 32 fő számára is elegendő hely áll rendelkezésre.
A kupola
Ez a hőlégballon leglátványosabb és legjellemzőbb része. Ez az a hatalmas “lufi”, amit már messziről is jól láthatunk, ha az égen száll. A kupola anyaga alkalmas arra, hogy bent tartsa a meleg levegőt, ami utána a magasba emeli az egész szerkezetet. Ez az anyag egyszerre rendelkezik nagy szakítószilárdsággal és csak minimális légáteresztő képességgel. A mai fejlett technológiának köszönhetően sok kupola készül lángálló anyagból, így ebben az esetben attól sem kell tartanunk, hogy egy szikrától meggyulladna.
Mivel a meleg levegő a kupolában is felfelé száll – mint ahogyan teszi ezt mindig, minden körülmény között -, ezért a kupola legfelső részében van a legmelegebb. Ezen a részen az anyag nagyobb igénybevételnek van kitéve, ezért fontos, hogy folyamatosan kövessék, mennyit repült a ballon, ugyanis a kupola nagyjából 500 repült órát bír ki.
Az égő
Az égő melegíti fel a levegőt, aminek a segítségével aztán felemelkedhetünk a magasba. Ehhez propán-bután gázt használnak, amit kifejezetten ezekhez a repülésekhez kifejlesztett palackokban tárolnak.
A kosár
A kosár az utastér. Itt kapnak helyet a gázpalackok és a pilóta mellett az utasok is. Ezek is sokféle formát ölthetetnek, akárcsak a kupola. Mérete függ attól, hogy hány személy szállítására készült.
Mivel folyamatosan mozog, ezért rendkívül erősnek kell lennie. Azért is fontos ez, mert landolásnál nagy erők hatnak rá. Éppen ezért leginkább fonott kosarakat használnak erre a célra, mivel a nád vagy a fűzfavessző felhasználásával készült kosár felfogja ezeknek az erőhatásoknak a jelentős részét.
A hőlégballonok világa rendkívül izgalmas, és számos olyan területet tartogat, ami még arra vár, hogy felfedezzük!
Kiemelt kép: https://goballoon.hu