
A kutyák étvágya ideális esetben nagyon jó, és sokan azt gondolják, hogy ha esznek, akkor teljesen egészségesek is. Ez azonban nem mindig van így. A gond ott kezdődik, amikor szinte fal a kedvencünk, mégis kórosan soványnak tűnik.
Ilyenkor érdemes az okokat feltárni, mert például a nem megfelelő eledeltől is fennállhat ez a probléma. Akár kölyök-, akár felnőtt kutyánk van, a BioZoo.hu minőségi száraztápokkal és nedves eledelekkel lát el bennünket.
De paraziták is előidézhetik a soványságot, valamint endokrin problémák, felszívódási zavarok. Ezeket az eshetőségeket vizsgáljuk meg alaposabban a továbbiakban.
Milyen eledelt adjunk kedvencünknek?
Az egyik legfontosabb tényező az eledel kiválasztásánál az életkor. Ugyanis kölykök esetében a magasabb kalóriatartalom számít, hogy segítse a fejlődésüket. Fontos az is, hogy a legfőbb komponensei állati fehérjék legyenek, lehetőleg töltőanyagok (kukorica, búza stb.) nélkül. A trendi csomagolás és a hangzatos reklámszövegek nem biztos, hogy megfelelő minőséget takarnak. Erről még sokszor a hírekben is olvashatunk. Megbízható helyről és gyártótól vásároljunk, vagy akár főzhetünk is kedvencünknek.
Ha endokrin problémák okozzák a soványságot
Amennyiben lefogyott a kutyánk úgy, hogy közben az étvágya megnőtt, akkor az endokrin rendszer gondjait mindenképpen ki kell zárni. Hogy mire gondolunk itt?
- ● Egyrészt pajzsmirigy-túlműködésre, amit legtöbbször daganat okoz.
- ● Diabetes mellitus-ra, ami hasnyálmirigy-betegséget jelent és cukorbetegséget okozhat. Itt különös figyelmet igényel az étrend és az injekciós kezelés.
- ● Addison-kórra, ami a nem megfelelő adrenalintermelést jelenti, és az okok között fertőzések és daganatok is állhatnak.
- ● Cushing-kórra, mely a kortizol hormon szintjére van hatással. Jellemző tünet még a pocak megjelenése, de mellette sovány marad a kedvencünk.
Az okokat mindenképp szakember segítségével kell feltárni és kezelni.
Paraziták jelenléte a szervezetben
A parazitafertőzés érintheti a a gyomor- és bélrendszert és lehet orsó-, kampó-, galand- vagy ostorféreg is a kiváltója. Mindegyik más és más jellemző tüneteket okoz, és a féregirtásnak is ennek megfelelően kell történnie. Megelőzésképpen adhatunk Vermexilt, Papaint, Enterogant is.
Felszívódási zavarok
Ha a kóros soványság krónikus hasmenéssel is jár, akkor az malabszorpciós szindróma is lehet. Ez fakadhat exokrin hasnyálmirigy-elégtelenségből, okozhatják vírusok, baktériumok és gombák, valamint allergia és gyulladásos bélbetegség is.
A genetika is közrejátszhat
A fentiek mellett még az is lehet, hogy nincs semmi gond, csak kedvencünk testfelépítése alapból lehet olyan, ami soványabb más kutyákénál. Ettől még nem beteg. Jó példa rá az agár. De lehet az anyagcseréje is gyorsabb, mint másoknak. Az is előfordulhat, hogy hiperaktív, és magas az energiatermelése.
Mindenképp érdemes vérképet csináltatni, hogy feltárjuk a pontos okokat, és gond esetén célzott kezelést lehessen alkalmazni!