
Az 1848-as forradalom évfordulóján emlékeztünk a 174 évvel ezelőtti eseményekre. Városi rendezvénnyel és koszorúzással ünnepelt Komló.
A 48 évvel ezelőtt alakult Szélkiáltó együttes műsorával kezdődött a március 15-i megemlékezés Komlón. A városi ünnepség valamennyi felszólalója záró gondolata: „Legyen béke, szabadság és egyetértés” volt.

„A forradalmat és a szabadságharcot leverték, az elért eredményeket azonban semmi sem tudta elhomályosítani. A nemzet magára, a magyarok egymásra találtak, a magyarság a polgárosodás útjára lépett” – mutatott rá Polics József ünnepi gondolatai között. Ma a legfontosabb feladatunk – fűzte hozzá – megőrizni hazánk békéjét és biztonságát! Nem tehetünk felelőtlen kijelentéseket, megfontoltnak kell lennünk szavainkban, tetteinkben – utalt a szomszédunkban dúló harcok kommunikációjára a polgármester.
„Rajtunk múlik, hogy magyarságunkat, elődeink által kivívott szabadságunkat, függetlenségünket megőrizzük, tovább haladunk-e a megkezdett és sikeres úton! Vagy rátérünk egy bizonytalanra, az ingoványos talajra, ezáltal feladjuk elért eredményeinket, önállóságunkat, kiszolgáltatottá tesszük nemzetünket” – fogalmazott ünnepi beszédében Polics József.
Dr. Szakács László országgyűlési képviselő a remény, a büszkeség és a szabadság legszentebb napjának nevezte március 15-ét. „Azon a napon a szabadság megérintette az embereket, a pesti utcákon nem számított a származás, a vallási hovatartozás, nem számított, ki gazdag, ki szegény, mindenki a magyar nemzet része volt” – jegyezte meg, majd hozzátette, 1848 szelleméből és örökségéből mindig erőt, reményt és hitet meríthettünk”.
Kitért napjaink legaktuálisabb történésére, az ukrán-orosz konfliktusra: „Nemzeti ünnepünket pusztító háború árnyékolja be. Nekünk magyaroknak, akik oly’ sokat szenvedtünk már, sok veszteség ért, szolidaritást kell vállalnunk a hazáját védő ukrán néppel – szögezte le. Egyúttal hangsúlyozta, hogy a háború annak a politikának a csődje, mely ellensége a tudásnak, az alkotói szabadságnak, ellensége a fejlődésnek. 1848-ból mindenekelőtt felelős, tiszta és igaz beszédet kell tanulnunk. Magyarországnak változásra, igazságosságra, biztonságra, közbizalomra, felemelkedésre van szüksége – nyomatékosította.
Dr.Hoppál Péter, a térség országgyűlési képviselője szerint 1848 márciusának öröksége nemzeti identitásunk legkiemelkedőbb alappillére. „A ’48-as ifjak és az ’56-os pesti srácok adtak nekünk, ma élő magyaroknak olyan menlevelet és útlevelet, amely a világ előtt bizonyítja, hogy mi magyarok nem a megalkuvás, nem a külföldről irányítható nép vagyunk, hanem a szabadság népe, akik hazánkat szolgáljuk. Ha visszatekintünk Magyarország megújulására és fejlődésére az elmúlt tíz esztendőben, emelt fővel nézhetünk gyermekeink szemébe és mondhatjuk, mi megtettük, amit a 48-asok örökségül hagytak ránk” – összegezte a hátrahagyott évtizedet a politikus.
„Magyar katonáinkat, ne vigyék külföldre!” – a 12 pont közül a tizediket idézte, mellyel kapcsolatban kijelentette: „nem akarunk háborút, nem akarjuk, hogy a magyarok fizessék meg a mostani háború árát – ez a ’48-as örökség 2022-es megélésének legfontosabb záloga mondta Hoppál Péter.
A városi ünnepség a Szózat eléneklésével zárult.