
A Komlói Kaptár Művelődési Ház adott otthont annak az ünnepségnek, melyet a Komlói Diabétesz Klub megalakulásának 30. évfordulója és a Komlói Cukorbetegek Egyesületének 10. születésnapja alkalmából szerveztek a Diabétesz Világnap kapcsán.
Bielik Béláné tolmácsolásában ismeretlen szerző Komlóról írt költeményével vette kezdetét a jubileumi ünnepség, melyet a komlói közélet és civil szervezetek képviselői mellett kaposvári cukorbeteg sorstársak is megtiszteltek.
Polics József polgármester ünnepi gondolatai között köszönetet mondott az egyesület tagjainak és vezetőinek az aktivitásért, mely nemcsak a szakmai ismeretek átadásában, hanem a közösségépítés területén is megmutatkozott az évtizedek alatt.
Müllerné Árpád Edit egyesületi elnök beszédében felidézte szervezetük történetének mérföldköveit, közte kiemelve a közelmúltban kiérdemelt országos Lang Gusztáv-díjat. Megemlékezett Sir Frederick Grant Banting kanadai orvosról, aki 1923-ban megosztott orvostudományi Nobel-díjat vehetett át az inzulin felfedezéséért.
A jubileum rendezvény során oklevelekkel ismerték el az egyesületet segítő személyeket, majd Várnagyné Dallos Ilona: „Külső – belső környezetünk”, míg Hovorka Béla mentőtiszt: „Segítünk! Add tovább!” című előadását hallgathatták meg a résztvevők.
Az ünnepség szünetében – Dallos Ilona témájához kapcsolódóan – a jelentkezők kipróbálhattak egy kézhigiénét ellenőrző berendezést.
A rendezvényen Horváth Tekla és Mázsa Tímea, az EFAMI növendékei alföldi és galgamenti népdalokat adtak elő.


Az egyesület történetéből:
1994. szeptember 26-án 37 fővel alakult meg a Komlói Diabétesz Klub; Posztós Rudolfné klubvezető irányításával a Pécsi Diabétesz Egyesülethez csatlakozva működött. 1996-tól Neff Imre vezette a klubot. Ez időszak alatt a legnagyobb létszámú megyei csoporttá nőtte ki magát. 2014-ben önálló egyesületté váltak. Ennek elnöke Valincsek Varga Borbála lett, Neff Imre elnökhelyettesként tevékenykedett tovább. (Sajnos előbbi 2022-ben, utóbbi 2021-ben hunyt el.)
2022-től Müllerné Árpád Edit vette át az elnöki feladatokat, akinek a munkáját Szabó Józsefné, Czikla Józsefné, Schneider Antalné és Matúz Éva segíti. Egyik leghűségesebb segítőjük – az egyesület megalakulása óta – dr. Kovács Éva diabetologus, belgyógyász főorvosnő. A doktornő többek között betegoktatásokat szervez, a legújabb gyógyszerek és terápiák bemutatásával, nyugdíjba vonulása után is lelkiismeretesen egyengeti a cukorbetegséggel küzdők mindennapjait.
A 30 év alatt több városban jártak diabétesz-találkozón. Az utóbbi időszakban Székesfehérváron és Kaposváron találkoztak a sorstársakkal. Az egyik legjelentősebb programjuk 1995. július 17-én volt, amikor 16 klub, közel 600 fő részvételével Komlón rendeztek cukorbeteg-találkozót. Egy sokatmondó számadat: az orvosi szekcióban 80 érdeklődő orvos hallgatta a nemzetközi hírű Fövényi József professzor előadását a Szent Imre teremben.