
A nagyvállalati szférának és a kritikus infrastruktúráknak nagyon nehéz időszakot jelent az álállás a NIS2 irányelv bevezetése miatt. Ez nemcsak rengeteg teendőt jelent, hanem sok olyan kihívást is, amivel segítség nélkül nehéz lenne boldogulni.
Az ITSecure csapata viszont támogatást nyújthat az érintett vállalatoknak a NIS2 felkészítés minden apró momentumában, hogy valóban gördülékeny legyen az átállás. Minden biztonsági protokollt újra kell értelmezni ehhez.
Ez pedig nemcsak a jogszabályi környezetnek való megfelelést foglalja magában, hanem fokozott biztonságot is eredményez, és sokkal stabilabbá teszi a kiberteret. Tartson velünk, és megmutatjuk, hogy mire kell felkészülni a tennivalókat illetően.
Jogszabálynak való megfelelés
Mint minden jogszabályváltozás, így a NIS2 irányelv jogi környezete is megkíván bizonyos lépéseket. Szükséges olyan stratégiák kidolgozása, amikkel hatékonyan végre lehet hajtani a követelményeknek való megfelelés feladatait.
Az EU digitális infrastruktúrájának biztonsága ezzel megerősíthető, de ez nem csak azt jelenti, hogy a jogszabályi előírásoknak meg kell felelni. Ennél egy kicsit bonyolultabb a helyzet az érintett szektorok számára.
Ettől függetlenül azonban a legelső lépés a folyamatban, hogy meg kell érteni a jogszabályi kereteket, amik már önmagukban indukálják a szükséges változtatásokat. Elkerülhetetlen az is, hogy felül legyen vizsgálva a biztonsági politika, és a hiányosságok azonosításra kerüljenek. Emellett pedig olyan új protokoll bevezetése is indokolt, ami összhangban van az irányelvvel.
Technológiai kérdések és a humán tényező
A technológiai fejlesztések között szerepel, hogy az elavult rendszereket frissíteni kell, és modern kiberbiztonsági eszközöket kell integrálni a rendszerbe. Ez lehetővé teszi a fenyegetések folyamatos monitorozását, ami gyors reagálást eredményezhet.
Mindenképpen érdemes egy komplett technológiai audit elvégzése, amiben az ITSecure szintén segíthet. Ennek köszönhetően tiszta képet kaphatunk a meglévő biztonsági rendszerek és a teljes infrastruktúra állapotáról.
A humán tényezőről sem szabad megfeledkezni, hogy a lehető leghatékonyabban el lehessen kerülni az emberi hiba lehetőségét. Ehhez pedig olyan komplex oktatási program bevezetése szükséges, ami megfelelően növeli a dolgozók tudatosságát. A kiterjedt képzés pedig nemcsak az IT területen dolgozók számára elengedhetetlen, hanem minden olyan munkatársnak, aki az infrastruktúrát használja munkája során.
Incidensmenedzsment, adatvédelem és hálózatbiztonság
Nagyon fontos, hogy olyan incidensmenedzsment tervek legyenek kidolgozva, amikkel a gyors reagálás hatékonyan kivitelezhető. Ebbe beletartozik a gyors válaszadó mechanizmus és az incidensek utáni elemzés is.
Adatvédelmi szempontból minden politika és eljárás felülvizsgálatra szorul, mert az adatok integritását mindenképpen biztosítani kell. A fejlett védelmi megoldásokkal pedig a hálózatbiztonságot kell megerősíteni.
Kiemelt kép: https://itsecure.hu/