
Szeptember végén lejár a mandátuma a regnáló testületnek, így Komló Város Önkormányzata az utolsó képviselőtestületi ülésen tárgyalta, és fogadta el a 2019-24-es ciklus beszámolóját.
A beszámoló az önkormányzati hivatal, a Gazdasági Ellátó Szervezet és a Városgondnokság vonatkozásában készült el figyelembe véve az elmúlt öt év legfontosabb eseményeit és pénzügyi mozgásait.
A teljes ciklus ideje alatt összesen 280.525.455 forint fejlesztési hitelt vett fel a beruházások megvalósításához az önkormányzat, amelyből nyáron már csak 197.848.555 forint tartozása maradt a hivatalnak.
Az egyik legnagyobb költségnek az önként vállalt feladatok közül a helyi tömegközlekedés működtetése bizonyult, azonban erre a REKI támogatásoknak köszönhetően 2019 és 2023 között több, mint 1,055 milliárd forint támogatást nyert el a város, és tudta rendezni a tartozását a város a Volánbusz Zrt. felé.
Rendkívüli élethelyzetek is adódtak ebben a ciklusban. A koronavírusjárvány okozta egészségügyi vészhelyzetnek köszönhetően a hivatal ügyfélfogadási rendje és működése megváltozott. A személyes kontaktusok száma lecsökkent, elektronikus formában zajlott az ügyintézés jelentős része, bevezetésre került a távmunkavégzés az egészség megőrzése érdekében.
Ezt követte a 2022-es energiaválság, amely az önkormányzatot fogyasztáscsökkentésre kötelezte. Nagyobb intézkedésnek számított a közvilágítás korlátozása és a városi rendezvények közül csak a nemzeti ünnepek programjainak megtartása. Az ügyfélfogadás tömbösítésre került, így a fűtéssel is lehetett spórolni, az épület 16 fokos temperálásával jelentős költségeket „takaríthatott meg” az önkormányzat, vagyis inkább nem verte magát adósságba az akkori energiaárak szerint.
A ciklus ideje alatt lezajlott továbbá egy 2022-es tavaszi országgyűlési képviselői választás, és egy 2022-es őszi népszámlálás, amelyek során szintén közreműködtek a hivatal munkatársai.
2024. június 9. napján került sor az Európai Parlament tagjainak, a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek, valamint a nemzetiségi önkormányzati képviselők közös eljárásban tartott általános választására.
2023-ban és 2024-ben lehetőség nyílt a CYEB Energiamegoldások Kft. szervezésében ingyenes lakossági LED-cserére, amivel 491 komlói háztartás élt.
Az adóbevételek alakulását az alábbi táblázat tartalmazza:

A beszámoló tartalmazza továbbá, hogy a közterületek, parkok rendezettsége és tisztasága tovább javult, a vízelvezetésre, az utak és hidak fenntartására, fejlesztésére igen jelentős forrásokat sikerült koncentrálni.
A város kulturális életének meghatározó, évről-évre visszatérő rendezvényei voltak a ciklus ideje alatt a Magyar Kultúra Hete, a Komlói Nemzetközi Kolbásztöltő Fesztivál, a Nemzetiségi Nap, a Komló és Környéke Bányászainak Találkozója, a Szent István Napja, a Komlói Bányásznapok, a Komlói Amatőr Színházi Találkozó és a Borbála Hét.
Jubileumát ünneplő rendezvényként került megrendezésre 2021-ben a Komlói Bányásznapok, amely Komló várossá nyilvánításának 70. évfordulója jegyében zajlott. 2022-ben került sor a Komló-Neckartenzlingen partnerkapcsolat 30 éves fennállását ünneplő rendezvény megtartására, valamint az 50. évfordulóját ünnepelte a Kodály Zoltán Nemzetközi Gyermekkórus Fesztivál. 2023-ban sor került a Komló-Eragny-Sur-Oise partnerkapcsolat 30 éves fennállásának megünneplésére, valamint Komló adott otthont a Humanitárius Települések Országos Találkozójának is.
A 2019-2024. évi ciklus jelentős részében az előző pályázati programban elnyert támogatások megvalósítása, lezárása és elszámolása történt meg. Nagy része európai uniós támogatásból valósult meg, több ezek közül épületenergetikai fejlesztés is volt, amelyek az intézmények működési költségeinek további csökkenését eredményezték.
Ezeken túl jelentős közterület- és útfelújítások valósultak meg, továbbá belföldi támogatásból elkészült a Kaptár Művelődési Központ, mint új művelődési központ és a Komlóverzum Látogatóközpont, Városi Könyvtár és Muzeális Gyűjtemény is.
Az önkormányzat által elnyert Európai Uniós források összértéke, az adott ciklusban aláírt támogatási szerződések szerint 594.959.964 forint, míg a hazai központi költségvetési támogatásokból megvalósuló fejlesztések összértéke 4.323.092.277 forint volt.
A hivatal az uniós és egyéb hazai pályázatok figyelembe vételével jelenleg közel 30 pályázat kezelését végzi el, melyek együttes beruházási értéke megközelíti a 5 milliárd forintot. Az elmúlt években a TOP és TOP Plusz program keretében 8 beruházás előkészítésével és megvalósításával kapcsolatos munkákat végzett el az önkormányzat. Ezen kívül több hazai pályázati felhívásra (útfelújítások, vis maior események utáni helyreállítás, szabadidős- és sport fejlesztések stb.) nyújtottak be támogatási kérelmet.
A teljes részletes ciklus beszámolóját és számadatait IDE kattintva olvashatják.