
Az alvásunkra rengeteg tényező hat, melyek között akadhatnak olyanok, amik triviálisak mindenki számára, és persze olyanok is, amik eszünkbe se jutnának, mint befolyásoló faktor. Érdemes az alapok mellett a különlegesebb szempontokra is figyelmet fordítani, ugyanis akár ezek is okozhatják az ismeretlen eredetű álmatlanságot.
Az egyik leginkább magától értetődő kulcstényezője a jó alvásnak a minőségi fekvőhely. Ezt mindig az egyéni igényekhez kell igazítani, ugyanis nincs két egyforma ember. Az Ideális Alvás matracok menüpontjában Ön is találhat megfelelőt, sőt még segítséget is kérhet a tökéletes darab kiválasztásához.
Kezdjük az alapokkal: ezek a jó alvás általános feltételei
Bár fentebb említettük, most még egyszer kitérünk rá: a minőségi, saját testük igényeit kielégítő matrac elengedhetetlen, ha kipihenten szeretnénk ébredni és el akarjuk kerülni az egészségügyi gondokat.
Emellett az is lényeges, hogy legyen egyfajta rutin a pihenésben, tehát törekedjünk arra, hogy minden nap azonos időben keljünk és feküdjünk. Így szervezetünk belső órájának működését nem zavarjuk össze.
A harmadik alapkritérium, hogy a hálószoba legyen csendes és sötét. Ugyan sokan esküsznek rá, hogy csak televízió mellett tudnak elaludni, ez valójában rontja az alvás minőségét, és ugyanilyen hatást gyakorolnak a lámpák fényei és a különböző zajok is.
Tudta, hogy akár a szoba színe is hatással lehet ránk?
Az alapok áttekintése után kicsit izgalmasabb vizekre evezünk. Érdekes, de a környezetünk uralkodó színei nagymértékben befolyásolják azt, hogy mennyire könnyen tudunk álomba szenderülni.
Az erős, élénk színek stimuláló hatásúak, egyesek még akár nyugtalannak is érezhetik magukat egy ilyen helyiségben. Ezeket érdemesebb meghagyni például irodák dekorálására, ahol fontos a pörgés, a nyugalmat jelentő hálószobába pedig válasszunk valamilyen lágyabb, nyugtató árnyalatot. Egy halvány sárga vagy kék remek választás lehet, de a zöldnek is vannak kellemes változatai, amik passzolhatnak ide.
Nem csak a hálószobában rossz ötlet a tévé
Azt az elején szeretnénk leszögezni, hogy nem azt akarjuk javasolni, hogy dobja kukába a televízióját, csupán azt, hogy gondolja át, mikor nézi a képernyőt. A mozgóképek villogó fényei és a hozzá társuló erős hangok serkentik az idegrendszer működését, így közvetlenül elalvás előtt nem okos ötlet ilyesmit nézni. Emellett a képernyő kék fénye sincs jó hatással az alvásra, hiszen képes megzavarni a természetes cirkadián ritmust.
Ha szeretne pihenten ébredni és könnyen elaludni, akkor a lefekvés előtti 1-2 órában kapcsolja ki a tévét és tegye félre az okoseszközöket.
A felsorolást még hosszasan folytathatnánk, hiszen az éjszakai pihenés egy rendkívül komplex folyamat, melyet milliónyi faktor befolyásolhat jó vagy rossz irányba. Azt viszont mindenképp tartsa észben, hogyha hosszú időn át küszködik az alvással, azt komolyan kell venni! A kimerültség számos betegség forrása lehet, úgyhogy ezzel nem érdemes játszani.
Kiemelt kép: https://www.idealisalvas.hu/