Életének 89. évében elhunyt Mérei Emil, a Mecseki Szénbányák Vállalatcsoport egykori vezérigazgatója, korábbi parlamenti képviselő, Komló díszpolgára.
Mérei Emil 1927. április 9-én született Komlón. Elemi iskoláit Komlón végezte, majd a Pécsi Jézus Társasága Pius Gimnáziumban érettségizett.
1946-tól dolgozott a Mecseki Szénbányáknál, 1947-ig csillés, majd 1953-ig aknaírnok volt. Időközben iparstatisztikusi oklevelet szerzett. 1952-ben elvégezte a Bánya- és Energiaügyi Minisztérium Káderképző Iskolájának Terv Tagozatát. Ezt követően nevezték ki a vállalat terv-statisztikai osztályára osztályvezetőnek.
1958-ban kitűnő eredménnyel technikusi oklevelet vehetett át a bányaipari technikumban, s még abban az évben felvételt nyert a Miskolci Egyetem Bányamérnöki Karára, amit „cum laude” minősítéssel 1965-ben fejezett be.
Ezt követően folyamatosan lépdelt fel a ranglétrán: előbb Kossuth Bányaüzem műszaki csoportvezetőjének, majd műszaki-, később termelési főmérnök-helyettesének nevezték ki. 1973-ban üzemi főmérnök, majd 1974-ben a Kossuth Bányaüzem vezetője lesz. Az ipari miniszter 1981-ben bízta rá a vállalatcsoport vezérigazgatói teendőit.
Megbízását a pécsi Mecseki Szénbányák Vállalatnál 1988. évi nyugdíjazásáig töltötte be.
Parlamenti képviselői tisztséget 1980-1990-ig, két cikluson keresztül látott el Baranya megye 7. számú egyéni választókerületében. Komló és környéke országgyűlési képviselőjeként az Országgyűlési- és az Ipari Bizottságban szólalt fel területi, szakmai és országos érdekekkel kapcsolatban.
Nyugdíjba vonulásakor nem szakadt meg kapcsolata a bányászattal. A Minisztertanács Kormánybizottsága felkérte a szénbányászat szerkezetátalakítási és korszerűsítési programjának koordinálására.
Az Országgyűlés Ipari Bizottságának tagjaként részt vett az EOCÉN program előkészítő véleményezésében, emellett a hévízi tó megmentésére alakult bizottság vezetőjeként tevékenykedett. A Bányászati Dolgozók Szövetsége Nyugdíjas Választmánya mellett működő Műszaki Tudományos Bizottságba is beválasztották, ahol a hazai energiahordozó források számbavételét szorgalmazta. Ezen belül a mecseki régió jelentős metán és gázosítható kőszénvagyonára hívta fel a figyelmet.
Az országos érdekek mellett szűkebb hazája gazdasági, társadalmi és szakmai érdekeit is igyekezett képviselni. Ide tartozott Komló város fejlesztése, kulturális életének fellendítése, a színház, a sportcsarnok és az uszoda építtetése. 1988-ban a „Komló Városért” kitüntetéssel ismerték el tevékenységét.
2009-ben – a város és térsége javára végzett szakmai és közéleti, a Jánosi Engel Adolf Bányászati Gyűjtemény létrehozásában és működtetésében kifejtett eredményes munkájáért – vehette át a „Komló Város Díszpolgára címet”.
2015. július 22-én bekövetkezett haláláig Komlón tevékenykedett.
Mérei Emilt az önkormányzat saját halottjának tekinti. Búcsúztatására július 31-én 10 órakor a komlói temetőben kerül sor.