
Dr. Zacher Gábor toxikológus főorvos volt a komlói Kulturális Célokat Segítő Egyesület (KULCS) vendége. A jó hangulatú előadás témái között a mindennapi függőségeink, valamint a COVID-19 társadalmunkra gyakorolt hatásai is szerepeltek.
A Nemzetiségek Házában megtartott rendezvény kezdetén Szili-Kozma Zsófia, a KULCS egyesület elnöke köszöntötte a szép számú megjelentet. Elmondta, 9 éves egészségfejlesztői pályafutása kezdete óta szeretné a városba invitálni dr. Zacher Gábort.
A toxikológus előadásának középpontjában a függőségek, azok okai és kialakulásuk állt. Véleménye szerint a függőséget -mint kifejezést- mi magunk bélyegeztük meg, és negatív dolgokhoz kötjük. Az emberek a függőséget elsősorban az alkohollal, kábítószerrel, cigarettával vagy a szerencsejátékkal azonosítják, de nem minden függőség negatív. A függőség lehet magatartásbeli függőség is, vagy egy kémiai szerrel való állandó kapcsolat, de a használónak tartósan az élete részét képezi, hozzászokik és észre sem veszi, hogy függővé vált.
Elmondása szerint a mindennapokban nem élünk boldog világban. Ennek okai egyrészt a számtalan függőségünk, másrészt a körülöttünk történő negatív impulzusok, mint a koronavírus-járvány vagy a háború és annak negatív hatásai.
A koronavírus-járvány olyan szinten változtatta meg az életünket és a szokásainkat, amiből talán hosszú idő után sem fogunk tudni visszatérni a járvány előtti hétköznapokhoz. Felhívta a figyelmet, hogy most sem késő felvenni a COVID elleni, valamint az influenza elleni védőoltást, és véleménye szerint a jelenlegi időszakban is hordjunk védőmaszkot a zsúfolt helyeken.
Témáiban érintette még a közösségi média és a felgyorsult világ negatív hatásait, az Elfbar (manórúd) és egyéb hevítős elektromoscigaretták káros hatásait.
Mindennapjaiból hozott személyes történeteivel és sajátos stílusával tette ezeket a nehéz témákat mégis emészthetővé és humorossá.