
A ClassiKo komoly zenei hangverseny 2023-ban tovább emelte a saját nívóját. Azon felül, hogy a már világhírnek örvendő zenészek koncertjeit élvezheti a komlói közönség, az esemény részeként, mesterkurzus formájában lehetőséget biztosított a fiatal zenészek számára a fejlődésre és a bemutatkozásra.
A helyi kulturális élet szerves részét képezi az immáron harmadik alkalommal megrendezett ClassiKo – Klasszikus művészek Komlón elnevezésű hangverseny, amelyet a komlói születésű Fuchs Diána hívott életre azzal a céllal, hogy nagyobb teret és több lehetőséget kaphassanak a feltörekvő komlói fiatalok. Mindemelett a Bécsben doktori iskoláját végző művészeti vezető fontosnak tartja, hogy a ClassiKo alkalmával a már szélesebb körben elismert zenészek is fellépjenek a városban, népszerűsítve ezzel a klasszikus zenét. A hangverseny nívóját mi sem jelzi jobban, hogy idén is biztosította az előadók számára a magas minőséget képviselő zongoráját a Bösendorfer bécsi manufaktúra.
A kétnapos rendezvény a Komlói Kaptár Művelődési Központ és Fuchs Diána, a ClassiKo Alapítvány elnöke szervezésében zajlott. Diána a vele készített interjúban elsősorban az idei újításról, a mesterkurzus fontosságáról beszélt. Makai Valéria, az Erkel Ferenc Alapfokú Művészeti Iskola vezetője rendkívüli alkalomnak nevezte, hogy az EFAMI tanulóinak lehetőségük van egy ilyen minőségű hangszer mögé leülni.
A komolyzenei ünnepen először a Megyimóreczné Schmidt Ildikó által mentorált ClassiKo Akadémia mesterkurzusának tanítványai ülhettek a Bösendorfer hangszer mögé: Peti Balázs, Petre Áron, Kőszegi Mátéés Bartha Marcell növendékek csillogtatták meg a tudásukat. A repertoárban hallható volt többek között Fibich, Debussy, Chopin és Bartók szerzeményeiből egy csokorral.
Dr. Hoppál Péter országgyűlési képviselő megnyitó beszédében Komlót szerencsésnek nevezte, mivel számos elismert, híres zeneművész ezen a településen bontogatta szárnyait, egy fiókakeltetőhöz hasonlította a várost, amely megfelelő közeget tud biztosítani az induláshoz. Hozzátette, hogy az idén 95. születésnapját ünneplő Tóth Ferenc Liszt-díjas karnagynak ebben rendkívül nagy szerepe volt.
„Számos elkallódott tehetséget tud felmutatni a zenetörténelem, de itt egy kivétel, aki megmutatta, hogy a négyéves kora óta tartó tanulás és gyakorlás húszéves korára magas szintre emelte, és még tovább fejlődik. A képviselő feltette a költői kérdést: „Hogyan kelti életre Bach hallatlan intellektusát és precizitását, és hogyan tud finoman idomulni Haydn játékosságához egy koncerten belül? A válasz: tehetség, alázat és precizitás” – osztotta meg gondolatait a képviselő az egyre nagyobb rangot és elismerést kivívó komoly zenei hangversenyen fellépő fiatal előadóval kapcsolatban.
Az első napon a pécsi születésű Boros Misi, a Junior Prima díjas zongoraművész keltette életre a világhírű hangszert. Zenei tanulmányait hatévesen kezdte. Miután 2014-ben megnyerte a Virtuózok című televíziós tehetségkutatót 11 évesen felvételt nyert a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Rendkívüli Tehetségek Osztályába. 2020 óta a Müncheni Zene- és Színházművészeti Főiskola BA hallgatója.

Előadásában Bach, Haydn és Chopin műveiből hallhatott a nagyérdemű, amelyet álló tapssal jutalmazott a közönség.
Második napon újabb tehetségek vehettek részt a mesterkurzuson, akik az este folyamán adtak számot tudásukról: Urbanich Joseph Márk, Ferencz Beatrix, Kincses Barnabás és Kovács Kamilla zeneiskolás növendékek szólaltatták meg a zongorát.
„Komló már megmutatta, hogy az 50-es évek óta fogékony a minőségi kultúrára, amit jól mutat a rendezvény iránti érdeklődés és a nézőszám. Hálásak vagyunk, hogy ezt a hangversenyt a mi városunkban rendezhettük meg, és hogy ilyen felajánlással gazdagodhattunk” – fejezte ki köszönetét Polics József polgármester Fuchs Dianának, aki saját Bösendorfer zongoráját ajánlotta fel a városnak, amelyen gyakorolva a következő generációk pallérozódhatnak, nem beszelve a ClassiKo folytatásáról, amellyel szinte már összeforrt a bécsi márka.
„Köszönöm mindenkinek, aki támogatta ezt a szívemhez közel álló hangversenyt a szülővárosomban” – fordult a közönség felé Fuchs Diána, aki kellemes kikapcsolódást kívánt mindenkinek.
A második este fő előadója a komlói születésű Szigeti Bence gitárművész először szólóban, majd Sárközy Zoltán zongorakíséretével lépett fel a ClassiKo-n. Gitárjátékában felcsendültek művek Bach, Mangoré, Tarrega, Castelnuovo-Tedesco és Rodrigo munkásságából.

Szigeti Bence a pécsi Nevelési Központ Művészeti Iskolában, majd a Pécsi Művészeti Gimnáziumban folytatta tanulmányait. 2020-ban felvételt nyert a Zeneakadémia gitártan szakára, számos ösztöndíjat elnyert az elmúlt években, 2019-ben fellépett a Pannon Filharmonikusok zenekarral, valamint szerepelt a Pécsi Nemzeti Színház Fizikusok című darabjában. A komlói közönség a második estén is vastapssal jutalmazta a fiatal művészt.

A szervezők célja, hogy évről évre bővüljön a ClassiKo kínálata, és egyre nagyobb teret biztosítson a régió tehetséges növendékei számára a bemutatkozásra. Az elképzelésekről Schalpha Anett önkormányzati képviselőt kérdeztük.