
Pesterzsébet, Kaposvár, Veszprém és Nagykanizsa után Komló volt az újabb állomása a DK programbemutató rendezvénysorozatának. A rendezvényen Dobrev Klára árnyék-miniszterelnök, Kocsis-Cake Olivio környezetvédelmi és klímaügyi árnyékminiszter, valamint Varju László energia- és rezsiügyi árnyékminiszter fejtette ki a szociáldemokrata árnyékkormány programjának egy-egy szegmensét.
A komlói színház nagytermében megtartott rendezvényen Kálmán Olga országgyűlési képviselő, az árnyékkormány szóvívőjének moderálása mellett elsőként dr. Barbarics Ildikó, a Komló Összeköt frakcióvezetője vázolt átfogó képet Komló energiatakarékossági elképzeléseiről. Ezek között hangsúlyozta, hogy a frakciójuk egyik célja Komló teljes közvilágításának visszaállítása, továbbá, hogy minél nagyobb szerep jusson a megújuló energiáknak városunk energia-háztartásában.
A közel 200 érdeklődő szimpatizáns nagy tapssal fogadta Dobrev Klárát. Az árnyékkormány miniszterelnöknője a klímavédelemről kijelentette, hogy az nem a holnap, hanem a ma problémája. Ezzel kapcsolatban tételesen beszélt a regnáló kormány évtizedes hibáiról.
Hangsúlyozta, hogy a megújuló energiaforrásokra való áttéréshez a leendő szociáldemokrata kormány az igazságosság mellet nemcsak tanácsot adna az embereknek, hanem állami programmal támogatná is azt. Hozzátette, hogy a zöldpolitika lényege, hogy minél több embert meg tudjanak győzni a környezettudatosságról. Kijelentette, céljuk, hogy a környezetet ért károkat ne az emberekkel fizettessék meg, hanem azokkal a nagyvállalatokkal, akik okozták.
Elítélte a kormány energiapolitikáját, a túlzott orosz gázfüggőséget, előhozta az „energiademokrácia” elvét, mely beleszólást engedne a fogyasztónak az energetikai kérdésekbe. Beszélt lakásfelújítási programjukról, mely terveik szerint nem járna önrésszel. Ezek megvalósításához, az ország átalakításához kérte a szociáldemokrata fordulat támogatását.
A Komlón született, egykor bányászként dolgozó Varju László az árnyékkormány energetikai programjának ismertetésekor a klímavédelemre, energiabiztonságra, az energiaszegénység fogalmára hívta fel a figyelmet. A szociáldemokrata kormány tervei szerint több lábra állítanák a magyar energiaellátást, feloldanák a szélerőmű építésének tilalmát, nagyobb szerepet szánnának a geotermikus energiának, illetve a panelprogramjuk megvalósítása mellett teret engednének az „energiaközösségeknek”. Az évtized végére 1 millió házat látnának el napelemmel. Fontos eleme lenne energiapolitikájuknak egy Energia Fogyasztóvédelmi Szolgálat felállítása.

Kocsis-Cake Olivio ugyancsak előhívta az energiademokrácia fogalmát, mely támogatná a fogyasztót, hogy ő is energiatermelővé is válhasson. Kulcsfontosságú lépésük lenne egy zöld minisztérium felállítása. A környezetvédelemmel kapcsolatban kitért a közlekedés zöldítésére, a hulladékkezelésre is.
Utalt a természetvédelem terén arra, hogy a zöldmezős helyett a barnamezős beruházásokat támogatnák, és megnövelnék a védett területek, az erdők, mezőszéli erdősávok nagyságát.
A vízügyi stratégiájuk részeként szóba került az árvizek, aszályok elleni védekezés, valamint a víziközmű-hálózat fejlesztése is. A nagyvárosok klímájának javítására zöldfolyosókat, ligeteket hoznának létre. Az állatvédelemmel kapcsolatban az állatkínzások elleni hatásosabb fellépést sürgette.

A fórum zárásakor Kálmán Olga vezetésével panelbeszélgetés zajlott Zöller Bálint, a DK EP delegációjának energiaügyi szakértője, Varju László és Kocsis-Cake Olivio részvételével.