A „Határtalanul” című pályázaton először vett részt a Nagy László Gimnázium. A pályázaton nyert pénzből vált lehetővé, hogy a gimnázium testvériskolájának – az erdélyi Baróti Szabó Dávid Líceum – diákjai egy hetet tölthettek Komlón. Tanulóink áprilisban viszonozzák a látogatást az erdélyi Baróton. Fotó: Nagy László Gimnázium facebook oldala (Keresztes Ani)
A határtalan szeretet töltötte be iskolánk falait és diákjaink szívét az elmúlt héten. Közös kirándulások, sportvetélkedők, stúdiós verseny, dalverseny, közös ünneplés március 15-e alkalmából és még számos esemény színesítette napjainkat.
A 2014-ben meghirdetett „Határtalanul” pályázaton először vett részt iskolánk. A pályázaton nyert pénzből vált lehetővé, hogy testvériskolánk – az erdélyi Baróti Szabó Dávid Líceum – diákjai egy hetet tölthettek itt nálunk Komlón, március közepén. A Nagy László Gimnázium tanulóit pedig áprilisban várják egyhetes programmal az erdélyi Baróton.
A pályázat célja, hogy a tanulóknak legyen lehetőségük eljutni határon túli magyar lakta területekre, ezáltal segíteni a határon túli magyarsággal kapcsolatos ismeretek bővítését, és a másik fő cél, hogy a határon túl élő magyar fiatalok is eljuthassanak magyarországi településekre, és megismerhessék az itteni szokásokat, a mi helyi kultúránkat, életünket. Az igazi cél az lenne, ha a fiatalkorban kialakult baráti kapcsolatok felnőttként is megmaradnának.
A testvériskola fogadására a szervező tanárok igen változatos programokat állítottak össze, melyek felejthetetlen élményeket nyújtottak mind a baróti, mind az őket fogadó „nagylacis” diákok számára, akik az erdélyiekkel együtt töltöttek szinte minden percet. A Bányász emléktúra során bebarangoltuk Komló különleges emlékhelyeit, megismerkedtünk Pécs nevezetességeivel, jártunk Hertelend-fürdőn és a Kelet-Mecsekben. A Nagy László Napok rendezvényein együtt küzdöttünk a Sportközpontban, az iskolai dalversenyen, a stúdiós vetélkedőn, a kvízjátékon és esténként együtt karaokéztunk, táncoltunk vagy csak beszélgettünk az iskola falai között.
Külön öröm volt, hogy együtt ünnepelhettük március 15-ét is, melyen az erdélyi diákok műsora hűen tükrözte a határon túli magyarok érzéseit, magyarságtudatát.
Az egyhetes itt-tartózkodás után hosszú és nehéz volt a búcsúzkodás, de a viszontlátás reménye és lehetősége segített a könnyeket letörölni.