
Két szobában szól a televízió, valaki közben hajat szárít, amíg a sütőben készül a vacsora? Ez idő alatt megy a mosógép és teljes erőbedobással működnek a klímák? Ismerős szituáció? Ezt a strapát ma már szinte egyetlen elektromos hálózat sem bírja el felújítás és korszerűsítés nélkül. A fent leírt kép egy tipikus mai családi élet egyik hétköznapi estéje, amit a villamoshálózat nem biztos, hogy gond nélkül kibír.
Éppen ezért fontos lenne rendszeresen ellenőrizni a kábelek állapotát, megnézni, hogy vajon az újonnan beszerzett készülékek még tudnak-e működni a mostani rendszerrel.
A felújítás legfontosabb kérdései
Amennyiben bérbeadás vagy eladás történik, abban az esetben legalább 6 évente, egy arra jogosult szakemberrel el kell végeztetni a villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatot. Ez alól csak azok a lakások kivételek, ahol minden fogyasztó áram-védőkapcsolóval van ellátva, valamint a hálózatban nincsen 32 A-nál nagyobb leágazás. A felújításhoz azonban eszközökre lesz szükség, amihez az Elektrikstore.hu építkezéshez szükséges termékei nyújthatnak segítséget.
Az igaz, hogy sok 20-30 évvel ezelőtt készült hálózat megfelelően ki van építve, azonban azokat minimális áramfelvételre tervezték. Anno a lakásokban maximum 1-2 lámpa, egyetlen tévé, esetleg egy rádió és egy hűtőszekrény kapott helyet.
Ritkán használtak mosógépet, a mosogató- és a szárítógépet még nem is ismerték, sem az elektromos főzőlapot, vagy a hangulatvilágításokat. A nagy fogyasztású sütők sem igazán voltak jelen az otthonokban, a klíma pedig luxusnak számított. Ha ezeket alapul vesszük, akkor láthatjuk, hogy a mostani készülékek jóval nagyobb áramfelvételt igényelnek.
Az áramkör kérdése
A régebbi szerelések kapcsán egyetlen áramkör volt jelen a lakásban és abban kapott helyet minden elektromos berendezés. Ezzel szemben ma már többségében minden helyiségben van külön dugalj és világítási áramkör, így a nagyfogyasztókat sem árt külön áramkörrel ellátni.
Az is igaz, hogy régen másképpen oldották meg ezeket a problémákat. A legtöbb otthonban előnyben részesítették a sodort kötéseket. Ez azt jelenti, hogy kötőelem nélkül a vezetékek mindenhol sodrottak voltak, amit aztán szigetelőszalaggal fedtek le, legalább jó esetben. Ezek a kötések azonban elavultak, az akkor használt vezetékvédőnek nevezett megoldás pedig hatással volt a készülékek melegedésére. Nem csoda, hogy néhány kábel nagyobb terhelés esetén kigyullad.
Hogyan történik a felújítás?
A legideálisabb esetben ugyanúgy, ahogy a lakás átalakítása, azaz minden fel van túrva. Ezt nem lehet megúszni egy hétvége alatt. Ilyenkor festésre, javításra, vésésre van szükség, sokszor még a padló cseréje sem maradhat ki.
A villanyvezetékek felújítása sok rumlival jár, de utána végre nyugodtan használhatjuk az összes otthoni eszközünket. Hisz nincs is annál idegesítőbb, mint amikor a szép új konyhánkba beszerelt villanysütővel nem bír el a régi hálózat.
Kiemelt kép: https://elektrikstore.hu/