
Aki autót vezet, előbb-utóbb szembesül azzal, hogy a kopó alkatrészeket bizony cserélni kell. A kuplung, bármennyire is strapabíró darab, egyszer csak kezd elfáradni, ahogy a többi alkatrész is az autóban. De vajon mikor jön el az a pillanat, amikor lépni kell, és egyáltalán, mit tehetünk ilyenkor?
A kuplung meghibásodásának jelei
A kuplung nem egyik napról a másikra adja meg magát, hanem apránként jelez, menet közben. Nehezebben vált a kocsi, a kuplungpedál nem fog annyira, néha pedig olyan hangokat hallunk, mintha valami súrlódna, kaparászna, ahogy rálépünk vagy felengedjük a pedált. Ilyenkor már érdemes szétnézni például a Suzuki Alkatrészek Webáruház kuplungjainak kínálatában, hátha akad egy jó kuplungszett, mielőtt teljesen tönkremegy a régi.
De sokan addig halogatják a cserét, míg már majdnem használhatatlan a kuplung. Holott a korai jelekre figyelve nemcsak a pénztárcánkat kíméljük, de megúszhatjuk azt is, hogy az út szélén ragadjunk valahol. Amikor a kuplung csúszik, és már nem képes rendesen átvinni a motor erejét, nem érdemes tovább várni.
A kuplungcserével kapcsolatos tévhitek
Az Ignis-tulajdonosok körében gyakran felmerül a kérdés, hogy melyik kuplung az ideális. Más-más kuplung való a benzines 1.3-as, az 1.5-ös, és a dízeles változatokhoz. Igaz, léteznek olyan fejlesztések is, ahol a megerősített rugóknak köszönhetően egy kuplung több benzinmotorhoz is jó lehet.
Sokan gondolják azt is, hogy minek kicserélni az egész szettet, ha csak egyik része ment tönkre. De gondoljuk végig: ha már kiszedtük az egészet, nem meggondolatlanság pár hónap múlva újra nekiállni? Jobban megéri egyszerre cserélni a tárcsát, a szerkezetet, meg a kinyomócsapágyat is. Így nemcsak a mostani probléma szűnik meg, hanem később sem kell újra szerelőt keresni ugyanezért.
Miért fontos minőségi alkatrészeket választani?
Rengeteg gyártó kínál kuplungokat, árban és minőségben igencsak eltérőeket. Az olcsó, noname cuccok első ránézésre kedvezőnek tűnhetnek, de a tapasztalat azt mutatja, hogy később csak bosszúságot okoznak.
Érdemes kicsit többet költeni egy jobb termékre, mondjuk egy Nipparts kuplungszettre. Bár többe kerül, cserébe tartósabb és megbízhatóbb. Különösen fontos ez, ha belegondolunk, hogy a munkaköltség gyakran magasabb, mint maga az alkatrész – kár lenne ezt kétszer kifizetni csak azért, mert spórolni akartunk ott, ahol nem érdemes.
A kuplung élettartamát befolyásoló tényezők
A durva kuplungolás, a félig lenyomott pedállal araszolás vagy a helytelen váltás mind-mind rövidíti a kuplung életét. A városi dugóban ücsörgés különösen megviseli, ahogy az is, ha gyakran húzatunk teli csomagtartóval hegynek felfelé.
Egy rendben tartott, jól beállított Suzuki Ignis kuplungja akár 150 ezer kilométert is kibírhat probléma nélkül. De ez persze nagyon függ a használattól, a vezető stílusától, és nem utolsósorban a beépített alkatrészek minőségétől is. A rendszeres karbantartás itt is, mint minden autóalkatrésznél, hosszú távon kifizetődik.
Kiemelt kép: https://autoalkatreszekwebaruhaz.hu/