Az Országgyűlés 2000. június 13-án elfogadott határozatával minden év február 25-ét a Kommunizmus Áldozatainak Emléknapjává nyilvánította. Az ország számos településén emlékeztek meg a kommunizmus áldozatairól.
A Templom téren tartott városi megemlékezésen Borbás Sándor a Fidesz-KDNP frakcióvezetője önkormányzati képviselő hívta fel a figyelmet az emléknap jelentőségére, ami egyben a szembenézés napja is. Rámutatott: „amíg nem vagyunk képesek szembenézni a múlt szörnyű valóságával, addig nincsen esélyünk a valódi nemzeti összefogásra.”
Dr. Makra Istvánné, a Fidesz –KDNP frakcióvezető-helyettese megemlékező beszédének végén arra kérte a jelenlévőket, hogy merítsenek erőt és hitet az áldozatok életéből. Ne feledjük, hogy életükkel áldoztak meggyőződésükért. Emlékezzünk rájuk a mártírokra, a hősökre! – mondta.
A résztvevők a Szózat és a Székely Himnusz eléneklését követően mécseseket gyújtottak az áldozatok emlékfalánál.
* * *
A kommunista diktatúrák halálos áldozatait közel 100 millióra becsülik. Kelet-Európában a számuk meghaladja az 1 milliót. Ennyien vesztették életüket kényszermunkatáborban, kivégzés által. Ugyanakkor jóval többre tehető azok száma, akiket a diktatúra hétköznapjai valósága testileg és lelkileg megnyomorított.
1947-ben ezen a napon tartóztatták le jogellenesen, majd hurcolták el a Szovjetunióba a Független Kisgazdapárt akkori főtitkárát, Kovács Bélát.