
Közmeghallgatással zárta a 2019-2024 közötti időszakot Komló Város Német Nemzetiségi Önkormányzata. A Tompa óvoda nevelőtestületéé az idei „Komló Németségéért Díj”.
Szilvási (felsőszilvási) óvodások német nyelvű műsora adta meg az alaphangot Komló Német Nemzetiségi Önkormányzat közmeghallgatásának.

A Német Klubban megtartott közgyűlés jó alkalmat adott arra, hogy köszönetet mondjanak az elnökség leköszönő tagjainak. Föglein Károly, Sashalmi Lajos és Jégl Zoltán emléklapot vehetett át a közösségért végzett munkájáért. Utóbbi 1994 óta rövid kihagyással látott el tisztséget – legutóbb alelnökként – az elnökségben. Az új elnökség október elején vette át mandátumát. A testület: Elnök: Rónáné Lusztig Ágnes Elnökhelyettes: Merk Noémi Tagjai: Mühlbert József Antalné, Horváthné Koch Ágnes, Gáspár-Theisz Bettina.
Rónáné Lusztig Ágnes elnök beszámolójában köszönetét fejezte ki városunk önkormányzatának, partnereiknek – óvodáknak, iskoláknak, a Komló Német Közhasznú Egyesületnek, testvérvárosi közösségeknek, más nemzetiségi önkormányzatoknak, civil szervezeteknek – az 5 éves időszakban megvalósított programokhoz nyújtott segítségért.
Az ötéves ciklusban több olyan rendezvényben szerepet vállalt a német önkormányzat, amely a városon kívülre is „kaput nyitott”. A Nemzetiségi nap, a KomlóFest im Oktober mellett testvérvárosi programok, a diákcserék mind alkalmasak voltak arra, hogy nemcsak a német nemzetiség, hanem Komló jó hírét vigyék a világba. Ezek közül is kiemelkedett a Német Klub 40, a Komlói Német Nemzetiségi Önkormányzat fennállásának 30 éves évfordulója, vagy a Komlón megtartott Régi hangszeres zenészek országos találkozója.
Telt ház előtt zajlottak a Német Klubban megtartott hagyományos programok. Kiállítások, előadások, bálok, gasztrodélutánok színesítették városunk kulturális palettáját. A jó hangulatról rendre a Liederkranz kórus gondoskodott, melynek tagjai – pályázati forrásból – német nemzetiségi viseletben állhatnak már közönség elé. A német önkormányzat a hátrahagyott ciklusban is szorosan együttműködött az oktatási-, nevelési intézményekkel. Tehetségükhöz mérten anyagilag és egyéb módon is támogatták azt a hét intézményt, melyben német nemzetiségi nyelvet oktatnak. Jutott támogatás a Vöröskereszten keresztül a rászoruló gyermekeknek; cipősdoboz akciójuk évről, évre számos adományozót aktivizál.
Az állami és a feladatalapú támogatás mellett önkormányzati forrásokból, valamint pályázatokból sikerült biztosítaniuk a működésükhöz szükséges feltételeket. Azonban az is elhangzott, hogy a Német Klub helyiségének fenntartási (rezsi) költségei jelentős terhet jelentenek, amit saját forrásból nehéz kigazdálkodni.

Polics József polgármester hozzászólásában rámutatott: „Büszkének kell lennünk arra, hogy városunkban van olyan közösség, amely fontosnak tartja a német nyelvi kultúra továbbvitelét”. Felidézte azt az országosan is különlegesnek számító tényt: nálunk az óvodától az érettségiig felemenő rendszerben tanulhatnak németül a gyerekek”. Hozzátette, a többi a szülőkön, nagyszülőkön múlik, mert a gyökerek nagyon fontosak. Nyomatékosította: a városi önkormányzatnak kötelessége, hogy támogassa az ilyen építő közösségeket.
Ábel János örökös elnök a leköszönő elnökséget dicsérte, amely a nehézségek ellenére is eredményes időszakot tudhat maga mögött. Bizalmát fejezte ki az új grémium felé, mely minden bizonnyal jól helytáll a következő ciklusban.


A közmeghallgatás zárásként gazdára talált az idei „Komló Németségéért DíJ”. A döntés alapján 2024-ben Komló Város Óvoda Tompa Mihály Utcai Óvoda nevelőtestülete vehette át az elismerést.
Az elismerő oklevélen a következő indoklás áll: „A Komlón élő német nemzetiségi nevelésben-oktatásban részesülő gyermekek érdekében végzett több évtizedes példaértékű munkáért, a német nyelv, és hagyományápolás, kulturális értékek megőrzése és továbbörökítése terén végzett kiemelkedő tevékenység elismeréséért”.