
Az utóbbi időszakban a természeti katasztrófák száma rohamosan nőtt, ez alól nem kivétel az árvíz sem. A legnagyobb problémát a Duna és a Tisza okozza.
Az áradások hatással vannak a folyó mentén élők életére, de szerencsére egy jó lakásbiztosítás védelmet nyújthat az árvíz okozta károk ellen. Fontos azonban tisztában lenni a feltételekkel, valamint az esetleges kizárásokkal.
Biztosítási szempontból mi számít árvíznek?
Az árvíz egy olyan természeti esemény, ahol a folyók, tavak, egyéb vízfelületek kilépnek a medrükből és elöntik a környező területeket, amivel kárt okoznak az ott található ingatlanokban.
Egy olyan elemi kárról beszélhetünk, ahol a biztosítások fedezetet nyújtanak, de nem minden esetben. A lakásbiztosítást árvízvédelemmel kell megkötni ahhoz, hogy probléma esetén legyen kinek megtérítenie az ingatlanban vagy az ingóságban keletkezett kárt.
Ehhez azonban hozzátartozik, hogy egyetlen biztosítás sem fogja fedezni a gáttal nem védett területeken élők anyagi kárát, emellett nem fizetnek talajvíz és belvíz esetén sem. Nem térítenek tehát a kockázatviselési hely szempontjából területileg illetékes Vízügyi Igazgatási Hatóságok kár időpontjában hatályos besorolása szerinti pl. nagyvízi medernek minősülő helyen bekövetkezett árvízkárokra.
Mit tehetünk azért, hogy ne nekünk kelljen fizetnünk?
A CoverMe lakásbiztosítás kalkulátor szolgáltatásával könnyedén megnézhetjük azt, hogy mennyibe kerülne, ha szeretnénk a biztosításba az árvízvédelmet is betenni. Ahogy minden elemi kárnál, úgy itt is nagy a jelentősége, hogy a biztosított mindent megtesz-e azért, hogy a kár a lehető legkisebb legyen. A kármegelőzés ugyanis kötelező, ellenkező esetben nem fizet a biztosító.
Amennyiben az árvíz az egész ingatlanra veszélyt jelent, akkor ott az ingóságokat kell elszállítani, biztonságos és száraz helyre tenni. Az ingatlantulajdonosnak kötelessége azokat vízzel nem érintett tárolóba szállítani.
Ha tehát a kertben, az alagsorban, a pincében várható víz, akkor ott legalább egy magasabb polcra fel kell tenni az eszközöket, tárgyakat, esetleg felvinni azokat a ház egy magasabb pontjára.
Árvíz esetén a biztosító szigorú intézkedésekre számít, tehát áramtalanítani kell az ingatlant, célszerű gondoskodni az ajtókról, ablakokról, a homokzsákok használatáról. Meg kell akadályozni, hogy a víz bejusson a házba.
Mire számíthatunk ha mégis kárunk keletkezett?
Amennyiben káreset következett be és mi mindent megtettünk azért, hogy az a legkisebb legyen, akkor az első teendő bejelenteni azt a biztosító felé. Fontos, hogy minden szerződésben van egy önrész, amely 100.000 forintos kár felett 20 százalékot jelent, ha építés, átépítés alatt áll az épület vagy vályogból, fából, más könnyűszerkezetes anyagból készült a falszerkezet.
Kár esetén anyagi segítségre számíthatunk a biztosítótól, de csak akkor, ha mindent megtettünk azért, hogy megakadályozzuk a nagyobb bajt.