
A gombosharmonika és szájharmonika játékáról országosan ismert és elismert előadó 88 éves volt.
A Himesházáról 1957-ben Komlóra költözött Wache Jánosné (Schulteisz Margit) művészeti tevékenysége összeforrt a német nemzetiséggel, Komló Német Nemzetiségi Önkormányzatával. 2005-ben vehette át a Magyarországi Németek Országos Önkormányzata Ehrennadel in Gold díját, mely a hazai németség legnagyobb kitüntetése.
Amellett, hogy a komlói Német Klub alapítója volt, közel három évtizeden keresztül kísérte a kenderföldi iskola nemzetiségi csoportját és az Őszirózsa táncegyüttest. Tevékenységéért 2014-ben Komló Város Közművelődéséért kitüntetésben részesült.
Magyarországon és külföldön több nemzetiségi műsorban lépett fel előadóként. 2013-ban ő nyerte az Idősek Ki mit tud?-ját hangszeres zene kategóriában. A Komlói Német Nemzetiségi Önkormányzat nevében Rónáné Lusztig Ágnes elnök „köszönt el” Wache Margitkától:
„Szomorú szívvel tudatom veletek, hogy Wache Jánosné, Margitka, ma örökre elaludt. 88 évet élt.
Komló Város Német Nemzetiségi Önkormányzata nevében búcsúzunk a Német Klub alapítótagjától, későbbi háziasszonyától, az országosan ismert száj-és gombosharmonika „művésztől”, a magyarországi németek által adományozható legmagasabb -EHRENNADEL IN GOLD -díj tulajdonosától.
Himesházáról származott, ahol a család Margitka 11 éves koráig él. Sváb származású, zenét kedvelő, nagy létszámú (11-en voltak testvérek), – akkor még jómódú – családban nőtt fel. 7-8 éves lehetett, amikor a nála 4 évvel idősebb bátyja gombosharmonikát kapott karácsonyra. Jó zeneérzéke volt, hamar megtanult rajta játszani, magától. Margitka is kezébe vehette a hangszert, és lassan-lassan meg is tudta szólaltatni. Szájharmonika is volt a háznál, amin pedig az édesanyja és a bátyja is játszott. Tőlük (leginkább bátyjától) leste el a szájharmonikázás technikáját. Már 12 éves korában debütált – az iskolában volt az első fellépése gombos harmonikával. Meglepetésként ért mindenkit, nem tudtak róla, hogy milyen jól játszik. Ennek az volt az oka, hogy ekkor már Szebényben egy faluszéli malomban laktak, így szomszédok híján nem terjedt el a muzsikáló kislány híre. Az anekdotához tartozik még, hogy székre kellett állítani a kis harmonikást, hogy lássák is, ne csak hallják a játékát.
1957 óta élt férjével Wache Jánossal, gyermekeivel Komlón. A család és a munka töltötte ki mindennapjait, majd felelevenedett benne a múltban elsajátított zenei tudása és ismét a gombosharmonika és szájharmonika került a kezébe.
1982-t írunk, amikor a komlói svábbálon Margitka is fellépett, szájharmonikán játszott, s azóta csak most tette le hangszereit.
A 80-as években sem volt, s ma sem megszokott a női szájharmonikás sem gombharmonikás, aki ráadásul hazai német népzenét, népdalokat játszik, hol az egyik, hol a másik hangszeren.
Közel 3 évtizeden keresztül kísérte a Kenderföldi iskola német nemzetiségi tánccsoportjait, vett aktívan részt a nyári balatoni tánctáborainkban.
Zenei kísérője volt a komlói Őszirózsa táncegyüttesnek is. A komlói Német Klub alapítótagja, később háziasszonya. Margitka nem csak a népzenét hozta hazulról magával, hanem megőrizte és továbbadta a himesi német nemzetiségi szokásokat, hagyományokat.
Rengeteg német nemzetiségi műsorba hívták fellépni a környéken, s egészen távol is kis hazánkban, Budapesttől kezdve Ópusztaszeren át Pécsudvardig, sőt külföldre is Ausztriába és Németországba is. Riportokban, TV felvételekben szólaltatták meg, s több CD (Dr. Várnai Ferenc) felvétele is készült. Szóló előadóként és együttesekkel, kultúrcsoportokkal is. Számtalan rendezvényen, svábbálon, folklórfesztiválon, falunapokon, gálaműsoron vett részt, már állandó fellépőként is. Bejárta az egész országot, az ország németek lakta vidékeit. Megmérette tudását, számtalan versenyen, minősítő fesztiválon vett részt, ahonnan mindig valamilyen díjjal tért haza. Így birtokosa tömérdek oklevélnek (majdnem kereken 100) I.-II.-III. helyezésnek, Díszoklevélnek, Nívódíjnak. Mindenütt kiemelték eredeti stílusát, dallamhűségét, a dalok magyarországi német jellegét.
2013-ban ő nyerte meg az országos Idősek Ki Mit Tudját a hangszeres zene kategóriában –szájharmonikájával. Országszerte beszéltek, cikkeztek róla. Felejthetetlen marad számára az Operettszínházban a díjátadó ünnepség.
Állandó résztvevője volt a régi hangszeres zenészek országos találkozóinak, amit 2022-ben Komló Város Német Nemzetiségi Önkormányzata rendezett meg, ahol utoljára szerepelt nagyközönség előtt. Örömmel tölt el, hogy ez így sikerült.
Számtalan elismerést, kitüntetést kapott:
2002. Himesháza községért kitüntető cím
2002. Komló Város Önkormányzat Képviselő Testülete „Elismerő Oklevelét” adományozta.
2004. Komló Németségért *férjével együtt KNKÖ
2006. Baranya M Ö Kulturális díj-kiváló muzsikálásért
2005. Magyarországi Németek Országos Önkormányzata Ehrennadel in Gold kitüntetés legnagyobb – adható díj
2014. Komló Város Közművelődéséért kitüntetés
Drága Margitka!
Mindig büszke voltam és vagyok, hogy ismerhettelek, hogy a sorsunk összetalálkozott, a barátságot ápolhattam veled, a közös emlékeket tovább őrzöm.
Sokat köszönhetek, köszönhetünk neked. KÖSZÖNÖM.
Szívünkben tovább élsz! Nyugodj békében.
Utolsó üdvözlettel: Rónáné Lusztig Ágnes
Komló Város, Német Nemzetiségi Önkormányzata elnöke”