
Egy ősi mesterség, a kékfestés mutatkozott be Komló Város Német Nemzetiségi Önkormányzatának legutóbbi programján.
Ifj.Sárdi János nagynyárádi kékfestő iparművész alkotásaiból nyílt kiállítás szerdán a Német Klubban. Ifj.Sárdi János 2017-ben elhunyt édesapja, a Magyar Érdemrend Lovagkereszttel kitüntetett Sárdi János szellemiségét és magas szakmai színvonalát viszi tovább a méltán híres nagynyárádi műhelyben.

A megnyitó ünnepség a Liederkranz kórus műsorával kezdődött, mely a maga nemében mérföldkőnek tekinthető, hiszen a Pomázi Attila által vezetett művészeti csoport – a Nemzeti Együttműködési Alap, a Miniszterelnökség és a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. NEA0-KP-1-2021/5-000071 számú projektjének 2 milliós forrásából – jellegzetes sváb viseletet tükröző új fellépőruhájában most először léphetett közönsége elé.

A szépszámú érdeklődő előtt Sárdi mester személyesen mesélt a kékfestés ősi tevékenységéről. A hallgatóság betekintést nyerhetett a kékfestés folyamatába. Megismerhette a legfontosabb kékfestő eszközök – a nyomódúc, a pap (a massza amibe belemártjuk a mintát), a perrotin (mintázó gép) – szerepét. Akik nagyon figyeltek, azok különbséget tehettek az indigós és az indantrén technikák között.
A Német Klubban kiállított aprólékos mintájú kendők, kötények, asztalterítők, tarisznyák a kékfestő mesterség sokrétűségéről tanúskodtak, alátámasztva, hogy miért is kerülhetett 2015-ben fel a mohácsi busójárás, a matyó népművészet és a magyar solymászat mellé a Szellemi Kulturális Örökségek Magyarországi Listájára.
Az előadás végén néhány gyakorlati kérdés is elhangzott a kékfestett használati tárgyak anyagával és mosásával kapcsolatban, majd a kiállított alkotások megtekintése mellett lehetőség nyílt vásárlásra is.
A kiállítás bejelentkezés alapján tekinthető meg, és előreláthatólag húsvétig látogatható. (Komló Város Német Nemzetiségi Önkormányzata elérhetőségein)