Az országos rendezvényekkel párhuzamosan szeptember első vasárnapján tartottak Komlón bányásznapi ünnepséget.
A Márka-csille Emlékhelynél rendezett megemlékezésen Ruda Sándor, a Járadékos Bányászok Szakszervezetének elnöke vezérszónoklatában reményét fejezte ki, hogy valóssággá válik az ígéret, újraindul Komlón és térségében a széntermelés.
Elhangzott, a szakszervezet kezdeményezi, hogy a 64. Bányásznapra a 320 hősi halált halt bányász neve kerüljön fel a Márka-csillére, mely már őrzi sok bányász ujjlenyomatát és márkáját. Ruda Sándor beszédében utalt a 200 főnél is több tagot számláló Járadékos Bányász Szakszervezet megalakulására, aminek legfőbb oka egy olyan probléma volt, ami közel 12 ezer bányászt érintett országszerte. Mára – az összefogásnak és a térség országgyűlési képviselőinek köszönhetően – a bányászok visszamenőleg is megkapták (megkapják) elmaradt pénzüket. Reményeink szerint el tudjuk érni a tárgyalások folytatásában, hogy aki a 23/1991-es kormányrendelet alapján ment rokkantnyugdíjba, az nyugodtan hajthatja le fejét nemcsak Komlón, Pécsett, hanem az összes bányászvárosban – zárta beszédét a szakszervezeti vezető

Nagy Ferenc nyugalmazott bányász bányásztörténeti visszatekintésében az 1893-ben Selmecen meghonosodott „Jó szerencsét” köszönésre, az 1919-es tatabányai sortűzre, az 1950. szeptember 6-án, Tatabányán bányaszerencsétlenségben elhunyt 89 bányászra emlékezett. Felhívta a figyelmet arra, hogy bányásznapot egységesen 1951-től ünnepelnek, attól az évtől, amikor Komló – a bányászok munkájának is köszönhetően – városi rangot kapott. Nagy Ferenc megemlékezett a tragikus bányaesemények tanúiról, a bányamentőkről, kérte őket, hogy legközelebb a Bányász- emlékfal koszorúzásánál legyenek jelen.

Jégl Zoltán önkormányzati képviselő a bányászhagyomány-őrzés eredményeit foglalta egységbe. Említést tett a Bányász emlékhelyről, Jánosi Engel Adolf szobráról, a műszak végét jelző dudaszóról, az önkormányzat épületéről szóló harangjátékról, a Bányász-szakestélyről, a Borbála-napi ünnepségekről.
A bányabezárás után a komlóiak úgy érezték, szükség van a bányászhagyományok ápolására – vélte, ebben jelentős állomás volt a 2008-as sikondai találkozó, melynek következményekét idén ötödször rendezhette meg a város a Komló és környéke bányászainak találkozóját. Ennek eredménye volt többek között a Jó szerencsét Mecseki Bányász Emlékút kialakítása, a Jánosi Engel Adolf Komlói Muzeális Gyűjtemény Alapítvány létrehozása, a Vájár-szobor áthelyezése, Emlékpark áthelyezése, a Márka-csille Emlékhely kialakítása, az Altárónál táblák elhelyezése.

Jégl Zoltán felvázolta újabb elképzeléseiket. Újjáélesztenék a bányásznapi zenés ébresztést, szeretnék folytatni új állomáshelyekkel az emlékút kiépítését. Szükség lenne egy prospektus kiadásra, mely elősegítené a 130 km-es emlékútnak bevonását az országos turisztikai programokba. Új elemként – két szakszervezet és a Komlói Vállalkozók Klubja egyetértésével – kiegészítenék a Bányász emlékművet. Ennek szomorú aktualitását az adja, hogy a bányabezárás után is voltak komlói áldozatok a komlói külfejtésben, a magyarországi és spanyol bányákban.
Zárásként a Márka-csillére utalt, ahol több mint 500 márkát helyeztek el, melyeket lakat köt hozzá a kaparólánchoz. De ez nem csak 500 fémdarab, hanem 500 család, volt bányászok, bányászözvegyek, gyermekek, unokák és ükunokák állnak a márkák mögött –hangsúlyozta.
Polics József polgármester ünnepi gondolatai között kijelentette: Komló nem létezne, ha nem lettek volna bányászok. Bányászok építették fel a várost, nekik köszönhetjük, hogy létezik még ma is. Örülök, hogy annak a képviselő-testületnek lehetek vezetője, amelyik visszahozta a bányásznapot a megemlékezések sorába, a Komlói Napok mellé. Ott lent nagyon jól tudták, hogy egymás segítése nélkül nem lehet boldogulni – folytatta a városvezető.
Polics József megerősítette a jelenlévőknek, hogy a szénnel, mint energiahordozóval ismét foglalkoznak országszerte. Ennek bizonyítéka, hogy Borsodban – japán közreműködéssel – rövidesen megindul a tisztaszén-technológiára alapuló fejlesztés. Erre alapozva lehet a reményünk, hogy a mi térségünkben az elkövetkezendő időszakban folytatódni fog a bányászkodás – mondta, majd hozzátette: eljön az idő, amikor aktív bányászok is itt lesznek a bányásznapi rendezvényen. Ez fogja adni mindannyiunk számára a megnyugvást.
A rendezvény zárásaként az ünnepség résztvevői elénekelték a Bányász himnuszt. Az ünnepségen közreműködött Nikolausz Tamás és a Szederkényi Ádám Hagyományőrző Fúvószenekar.