Komlón is megemlékeztek az 1956-os forradalom és szabadságharc eseményeiről. A résztvevők az emlékparkba áthelyezett 56-os Emlékkőnél hajtottak fejet az 58 évvel ezelőtti forradalom hősei előtt.
Ökumenikus istentisztelettel vette kezdetét október 23-án délelőtt az 1956-os eseményekre való megemlékezés Komlón. A református templomban Németh Norbert helyettes református -, Brunner Betrix evangélikus lelkész és Horváth László komlói baptista lelkipásztor vezetésével mondtak közös imát a hívők az 56-os események során elhunytak tiszteletére.
Az 58 évvel ezelőtti eseményekre emlékeztek a Komlói Színházban, ahol a Kodály Zoltán Ének-zenei Katolikus Általános Iskola 8.lá osztályának növendékei Rozsda ősz címmel Simonffy András önéletrajzi ihletésű művéből készült műsorát láthatták az ünneplők.
Idén új helyszínen, a 48-as térre áthelyezett emlékkőnél tartották az 56-os megemlékezést. Az emlékkő újraavatásán – Horváth László baptista és Németh Norbert helyettes református lelkész imáját követően – Polics József polgármester mondott ünnepi köszöntőt.
„Azokra a napokra emlékezünk, amikor ritkán látható egységbe kovácsolódott a nemzet” – mondta a városvezető a szabadság napján tartott rendezvényen, majd a forradalom célkitűzéseiről beszélt, melyek nem voltak mások akkor, mint a szovjet csapatok kiutasítása, az egypárti – és tanácsrendszer felszámolásának követelése, a független érdekképviselet kialakítása, az önkormányzatiságnak, a szólás-, gondolati és vallásszabadságnak a biztosítása. Röviden: nem akart mást a magyarság, mint szabadságot és függetlenséget.
Polics József felidézte a komlói és pécsi börtönökből kiszabadult politikai foglyok, a Mecseki Láthatatlanok ellenállását, amit a szovjetek csak árulással, belső segítséggel tudtak megtörni. Az 56-os eseményeket egy földrengéshez hasonlította, melynek utóhatásai a mai napig érződnek. Az első ilyen, hogy a kommunizmusról kiderült, hogy kijavíthatatlan, mert semmibe vette a személyt, s annak méltóságát. A másik, hogy a rosszat le lehet és le kell győzni. A harmadik pedig, hogy az összefogás és az együttérzés csodákra képes.
„Ahogy ma is – utalt az aktuális eseményekre a polgármester -, hiszen az idei három választás bebizonyította, hogy az ország egységét nem lehet megtörni. A többséggel nemet mondtunk a széthúzásra, mert megtanultuk az 56-os hősöktől, hogy az erő az összefogásban rejlik.
Polics József szintén az összefogás eredményének nevezte az önkormányzati választáson elért sikerüket, melyhez Orbán Viktor miniszterelnök személyesen is gratulált.
A városvezető felhívta a figyelmet a ránk váró feladatokra, melynek elvégzésével lehetővé válik ennek a szép természeti környezetben fekvő városnak egy élhető jövőt teremteni.
A beszédet követően Szedeli József, a Történelmi Igazságtétel Bizottság helyi elnöke mondta el ünnepi gondolatait.
Az ünneplők egy csoportja ezt követően a városháza épületénél, a komlói Forradalmi Munkástanács emléktáblájánál hajtott fejet 56-os elődeink előtt.